Павлоградській метеостанції перевалило за 90 років

866

23 березня у світі святкують Всесвітній метеорологічний день. Це свято є актуальним для мешканців Павлограда — вже більше 90 років у місті працює Метеорологічна станція.

6

5

Метеорологічна станція м. Павлоград була заснована 30 грудня 1924 року управлінням Єкатерининських (нині Придніпровських) залізниць.За ці роки в роботі станції була всього одна перерва — з вересня 1941 року по жовтень 1943 року.

Спочатку метеостанція розташовувалася біля залізничного вокзалу. У грудні 1963 р. для неї було побудовано нове приміщення за адресою вул. Харківська буд. 1А, де метеостанція розташована й донині.

3

У 1964 році у місті сталася повінь, і станцію затопило. Збереглися фотографії, які свідчать про цю подію.

Метеостанція працює цілодобово і без вихідних. У добу ведеться 8 спостережень (через кожні 3 години). Під керівництвом начальника Ірини Денисенко працює колектив, який складається з 5 чоловік.

Метеорологічний майданчик Станції знаходиться на позначці 65 м над рівнем моря. Глибина ґрунтових вод на метеостанціі у середньому 2 м. Станція веде спостереження за температурою і вологістю  повітря, атмосферним тиском, напрямом і швидкістю вітру. Також фіксуються хмарність, опади, кількість випарів, наявність роси, ожеледі, ожеледиці, температура ґрунту на поверхні і глибинах, промерзання ґрунту, міра прозорості повітря (наявність туману або смогу). Один раз на добу за допомогою лічильника Гейгера вимірюється рівень радіації.  Постійно працює водний пост біля залізничного моста через р. Самару.

Уся інформація про погодні зведення збирається і зберігається упродовж багатьох років. Тому за необхідності можна уточнити, якою була погода навіть 50 років тому, і порівняти її з сьогоднішньою. Серед метеорологів існує спеціальне цифрове шифрування, яким вони занотовують погодні показники. Цікаво, що до 2005 року усі зведення передавалися через телеграф, а вже потім почали використовувати комп’ютер.

9

8

7

Всього на території Дніпропетровської області працює 7 метеостанцій. Свої спостереження метеорологи передають у відділ синоптиків Дніпропетровського регіонального центру гідрометеорології. Ці дані наносяться на синоптичні карти, і вже по цих картах складається прогноз погоди по області.

12

10

Сьогодні, використовуючи різні інформаційні засоби (пресу, телебачення, Інтернет), у будь-який момент можна уточнити прогноз погоди на найближчий час. Багато служб користуються такою прогнозною інформацією у своїй роботі: автоперевізники, авіакомпанії, різноманітні галузі сільського господарства, комунальні служби. Проте мало хто замислюється, що прогноз погоди, який зараз так легко відшукати в мережі Інтернет — це результат щоденної, кропіткої, вимагаючої високої відповідальності і акуратності роботи фахівців метеорологічних станцій.

Ніна Бондарь (вихованець Молодіжного медіа-центру «ЗМІ»), Таня Волкова.

Автор фото — Ніна Бондарь. 

Подивитися прогноз погоди на найближчі 10 днів можна за посиланням.