Павлоградцю вперше в Україні зробили унікальну трансплантацію

1956

18-річному Олегу Шевченко з Павлограда провели трансплантацію кісткового мозку від неродинного донора з України. Раніше донорами виступали лише іноземці. Про це повідомили в дитячій лікарні «Охматдит».

Вперше в Українському реєстрі донорів кісткового мозку знайшли збіг з людиною з України. Так невідомий українець врятував життя Олега.

«Минулого літа Олегові стало зле. Спочатку батьки подумали, що у дитини тепловий удар. Однак після аналізів стало зрозуміло: у дитини апластична анемія у важкій формі. Лікування розпочали у Регіональному медичному центрі родинного здоров’я у місті Дніпрі. Але очікуваних результатів досягнути не вдалось і постало питання про проведення неродинної ТКМ. Місцеві фахівці під керівництвом зав. онкогематологічного центру Ірини Посмітюхи змогли зберегти відповідний соматичний стан, що вкрай важливо і дозволило хлопчика перенаправити до київського Охматдиту», — йдеться у повідомленні.

Зробити трансплантацію під час війни непросто. Якщо раніше донорів знаходили з усього світу і їхні стовбурові клітини могли доставити в Україну літаком, то зараз клітини доставляють до Польщі, далі кур’єр перетинає з ними кордон і наземно везе до Києва. При цьому від часу забору до трансплантації має минути не більше 72 годин.

Донорів за кордоном знаходили через те, що там більше людей долучалися до реєстрів донорів кісткового мозку.

«Зараз в українському реєстрі є 8840 потенційних донорів. У нас пішло 5 років роботи, віри, наполегливості, рішучості, впевненості, свідомості та великої любові, щоб вперше для пацієнта знайшли неродинного донора в Україні», — зазначив засновник Українського реєстру донорів кісткового мозку Роман Куць.

Донор та реципієнт можуть зараз анонімно спілкуватись через реєстр. Їх зустріч можлива лише за 2 роки, якщо обидві сторони будуть не проти.

Мама Олега, Ірина не стримує своїх емоцій, коли говорить про добродія, який поділився стовбуровими клітинами з її сином:

«Ми не знаємо, хто це, але для нас донор — герой. На наше щастя, якась чужа людина підійшла як донор і дала єдиний шанс моєму синові на життя».

Жінка також додає:

«Чим більше буде українців в реєстрі, тим швидше будуть знаходитися донори для наших діток. Тепер я всім розповідатиму про реєстр донорів та закликатиму долучатися».

Зараз у Києві охочих стати донором кісткового мозку безкоштовно реєструють на базі двох донорських центрів.