Павлоградський історико-краєзнавчий музей святкує день народження

845

Павлоградський історико-краєзнавчий музей (а при відкритті — музей  ім. ХХІІ з’їзду КПРС) відчинив свої двері 23 лютого 1962 року. Сьогодні йому виповнюється вже 53 роки.

Враховуючи те, що музей був не раз представлений на ВДНГ СРСР і України, відзначений численними нагородами, Міністерство культури України прийняло рішення про створення на його базі державного музею, перепрофілювавши в історико-краєзнавчий.

З часом були створені такі відділи й експозиції музею:

  • 1979 р.  — відкрито експозицію «Історія Павлоградщини з давніх   часів»;
  • 1992 р.  — оформлено етнографічну експозицію «Українська хата»,
  • 1993 р.  — до 500-річчя українського козацтва облаштовано експозицію «Гомоніла Україна»;
  • 1995 р.  — до 50-річчя Перемоги відбулася реекспозиція «Павлоградщина в роки війни»;
  • 1997 р. — почав працювати меморіальний музей-квартира Г.П. Світличної, поетеси, Почесного громадянина міста;
  • 1999 р. — реекспозиція зали «Природа рідного краю»;
  • 2011р. — побудова нової експозиції «Козаччина у міжріччі Самари та   Вовчої. Від давнини до сьогодення» (перемога в обласному конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування);
  • 2013р — побудова нової експозиції «Історія м. Павлограда від заснування до 1917 року» (перемога в обласному конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування);
  • 2013 р.— побудовано історико-ландшафтний міні-парк «Подих скіфських степів» (перемога в конкурсі міні-грантів «Місто своїми руками»);
  • 2014р. — проект «Ми вас пам’ятаємо» до 70-річчя визволення України від фашистів (перемога в конкурсі міні-грантів «Місто своїми руками»).

В 1994 році при павлоградському музеї жителі міста створили «Творче об’єднання «Кольори», члени якого займаються декоративно-прикладним мистецтвом.

В 2007 та 2009 роках наукові співробітники музею їздили до Санкт-Петербургу, де працювали в Російському Державному історичному архіві, Російській Національній бібліотеці ім. Салтикова-Щедрина та газетному фонді заради пошуку матеріалів про соціально-економічний розвиток Павлограда, людей, які мешкали та працювали в період від заснування міста до 1917 року.

В 2013 році співробітники музею відвідали Москву. Завдяки цьому відрядженню було виявлено прізвища всіх городничих, городових та міських голів з 1785 р. до 1917 р. На цих матеріалах було складено галерею міських голів і побудовано пересувну виставку «Сторінки історії м. Павлоград».

Музей проводить велику видавничу діяльність: друкує буклети, видає книги («Війна і мир Кутузова», «Невідомі сторінки історії. Документи і матеріали»), листівки, які ілюструють історію міста («Павлоград. Старе місто»).

Зараз в музеї працює 23 співробітника. Щороку музей обслуговує понад 50 тис. відвідувачів, проводить більше 600 екскурсій, представляє 10-12 стаціонарних та 6-8 пересувних виставок. Кожного року музейне зібрання поповнюється на 450 одиниць. Сьогодні основний фонд музею налічує більше 48,6 тисяч експонатів.

Читайте за темою: В Павлоградському музеї відкрили виставку, присвячену Євромайдану і АТО

Співробітники музею проводять міські туристичні екскурсії. У квітні 2015 року вони планують вже вчетверте проводити театралізовану екскурсію «Ніч в музеї».

Можна багато розповідати про надбання Павлоградського історико-краєзнавчого музею, який був і залишається скарбницею історії Павлограда. У директора музею Тетяни Ведмідь багато амбітних планів щодо написання нових проектів, участі у конкурсах і грантах, виданні наукової літератури.

За словами Тетяни Ведмідь, відвідати павлоградський музей приходять не лише корінні павлоградці, а і вимушені переселенці із зони проведення АТО. Їм цікаво побачити фрагменти історії міста, яка налічує вже більше 230 років.

Текст — Тетяна Ведмідь, Тетяна Волкова
Автор фото — Вадим Шальський.
 
Якщо Вам сподобався цей матеріал, поділіться ним у соціальних мережах. Наш сайт не залежить від політиків та олігархів. Тому ми маємо можливість оперативно та без цензури надавати об’єктивну та неупереджену інформацію про політичні, економічні, соціальні процеси в регіоні. Робота команди журналістів та редакційної колегії відбувається за власний рахунок. Подальше фінансування проекту передбачається за рахунок підтримки громади або інших громадських організацій. Підтримайте проект Павлоград.dp.ua!