Як правильно підключити генератор до будинку?

1179
Фото ek.ua

Після масштабних ракетних обстрілів енергетичної інфраструктури українці потерпають від відключень світла. Багато хто встановлює електростанції (генератори) у своїх будинках. Проте, підключення електростанції – відповідальний процес. Якщо неправильно виконати електромонтаж, можна вивести з ладу домашню техніку або проводку. Як безпечно підключити генератор — підбірку порад зробив Держенергонагляд. Мова йде про будинки, не квартири.

Читайте також: Це треба знати: 6 обігрівачів, що працюють без електрики

Загальні вимоги:

  • інструкція від виробника обов’язкова до виконання;
  • генератори не можна використовувати в квартирах (навіть на балконі);
  • електростанції можна встановлювати тільки на відкритому повітрі не менше ніж за 6 метрів від вікон, дверей або гаражів, а відстань до стін та іншого обладнання має бути більша за один метр;
  • генератор має бути сухим, для цього його потрібно захистити від дощу та підтоплень; якщо торкнутися мокрого генератора або підключених до нього приладів, можна отримати ураження струмом;
  • перед заправкою електростанції потрібно дати охолонути, інакше паливо може спалахнути та призвести до пожежі;
  • забороняється зберігати запас бензину поряд із генератором.

Найпростіший спосіб безпечного використання електростанції – під’єднати до генератора подовжувач і до нього вже включити ті електроприлади, в яких є потреба.

У разі під’єднання електростанції до внутрішніх електричних мереж необхідно забезпечити від’єднання від зовнішніх електромереж. Під час роботи генератора зовнішнє електропостачання може бути відновлене, що призведе до короткого замикання та інших проблем. Тобто, підключити електростанцію до найближчої розетки в будинку можна лише попередньо відключивши автомати на ввідному щитку.

Проте, якщо у будинку (дачі) часто відбувається припинення постачання електричної енергії, рекомендують підключити електростанцію до внутрішньої мережі через перекидний рубильник або систему автоматичного включення резерву (АВР).

До перекидного рубильника потрібно під’єднати живлення від електромережі, знизу – кабель від електростанції. Середні контакти призначено для підключення струмоприймачів електроенергії.

Рубильник або АВР повинен знаходитися після лічильника та ввідного автоматичного вимикача.

Якщо в будинку мережа, що має 3 фази (380 В), то рекомендують все ж зробити резервну тільки одну фазу для підключення її до електростанції. На цю фазу можна приєднати тільки найважливіші електроприлади: холодильник, освітлення, телевізор, комп’ютер або ноутбук.

Варто щоб приєднання електростанції до мереж будинку виконували спеціалісти.

Також, при встановленні генератора забороняється виконувати підключення електростанції до домашньої мережі якщо потужність електростанції може значно перевищувати пропускну здатність розетки (як правило, вона витримує не більше 3,5 кВт). Тобто, підключити електростанцію до найближчої розетки в будинку, попередньо відключивши автомати на ввідному щитку, можна лише перевіривши параметри розетки (10А – 2,2 кВт або 15А – 3,5 кВт).

Коли електростанція має більшу потужність, підключати її до розетки заборонено. Інакше можливе коротке замикання в електричній проводці та виникнення пожежі в будинку.