Психолог Ольга Лупова: В Павлограді є проблеми, про які не говорять

984

Ольга Зигмундовна Лупова вже 15 років очолює громадську організацію «Клуб «Імпульс», та два роки керує павлоградською Клінікою дружньої до молоді (КМД). За 2014 рік до КМД звернулася 1441 людина. Хто, та з якими проблемами приходить у Клініку Павлоград.dp.ua запитав у її керівника.

Павлоград.dp.ua: Що таке «Клініка дружня до молоді»?

Ольга Лупова:  Взагалі-то цей проект створений ЮНІСЕФ —Дитячим фондом ООН. Клініки відкривають, як правило, у складі дитячих поліклінік. Вони мають надавати консультації молоді, попереджати небезпечні хвороби — ВІЛ, СНІД, сприяти формуванню навичок здорового способу життя.

У нас працює підлітковий гінеколог, педіатр, дерматовенеролог, психолог. За потреби запрошуємо юриста, нарколога.

 Павлоград.dp.ua: Чим ви відрізняєтеся від звичайної поліклініки?

Ольга Лупова: Прийти до КДМ з проблемою можна абсолютно конфіденційно. Ми не вимагаємо паспорт, прізвище. Нам головне вирішити проблему, щоб у молодої людини не було депресивних, суїцидальних наслідків. На відміну від звичайної лікарні, наш головний показник — це повторні звернення, яких з кожним роком стає все більше.

Наша ціль — не карати, не засуджувати, не давати оцінки. Особливо це стосується випадків ранньої вагітності.

Павлоград.dp.ua: Чи варто взагалі розмовляти з підлітками про секс?

 Ольга Лупова: Звичайно. За два роки ми роздали в Павлограді 35 тис. презервативів. Добре це чи погано? Це добре в тому сенсі, що є можливість оберігатися. А що стосується раннього початку статевого життя… Треба про це розмовляти. Підлітковий гінеколог КМД регулярно відвідує школи, проводить лекції. Робота направлена на те, щоб переконати дітей жити статевим життям лише з настанням статевої зрілості.

P1260506

Павлоград.dp.ua: Те, що у Клініки збільшилася кількість звернень, свідчить про погіршення ситуації в Павлограді, чи про популярність Вашого закладу?

Ольга Лупова: На мою думку, збільшення кількості звернень пов’язано з тим, що люди тепер знають, куди їм треба звертатися. Якщо у 2012 році у нас було 400 звернень, то в 2014 році — вже 1400… Останні два роки ми активно співпрацюємо з телебаченням, радіо, газетами. Наші спеціалісти відвідують школи, технікум. В цьому році на базі КМД почав працювати «Інформаційно-ресурсний навчальний центр», в рамках якого ми запрошуємо до себе молодь. Є тренінги і для соціальних працівників, педагогів, медиків.

Павлоград.dp.ua: На які теми проводилися тренінги?

Ольга Лупова: Коли розпочалися активні бойові дії на Сході країни, в КМД проводилися тренінги по наданню першої медичної допомоги і реанімації. Ми проводили їх для волонтерів, які їхали в АТО, для студентів технікуму, для наших колег-медиків.

IMGP7229

Павлоград.dp.ua: Чим займається Ваша громадська організація «Клуб «Імпульс»?

Ольга Лупова: В грудні 2015 року організації вже виповниться 15 років. На початку ми займалися проблемами нарко- і алкозалежності. Розумієте, навіть коли людина пройшла курс лікування від залежності у два-три місяці, потім їй дуже важко адаптуватися. Ми створювали групи анонімних алкоголіків, анонімних наркоманів… Потім клуб почав займатися проблемами СНІДу.

При роботі з групою ін’єкційних наркоманів, відкрилася інша проблема —дівчата їдуть за кордон, в Росію, де перебувають у сексуальному рабстві. Так ми вийшли на проблему торгівлі людьми. Я переконувала місцеву владу, що така проблема є. Але мені просто не вірили, намагалися закрити очі на цю проблему. Не дивлячись на відсутність підтримки, клуб «Імпульс» почав допомагати людям, які перебували в сексуальному рабстві. У 2007-2008 роках ми брали участь в судовому процесі по справі торгівлю людьми. В ній було 6 потерпілих! Цю справу ми виграли.

Ще одна проблема — насилля в сім’ї. Спільно з Управлінням внутрішніх справ, Центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді ми проводимо корекційну програму з людьми, які скоїли насилля в сім’ї. Цю програму розробила ОБСЕ  — Організація по безпеці і співробітництву в Європі (OSCE).

Не можна займатися чимось одним. З наркоманії, наприклад, випливає насилля в сім’ї і навпаки…

P1260495

Павлоград.dp.ua: Павлоград — це місто, яке приймає переселенців. Вам доводилося  надавати їм допомогу?

Ольга Лупова: Звичайно. Вони звертаються до Клініки за психологічною, юридичною, гуманітарною допомогою. Що стосується «гуманітарки», то нам допомагає «Міжнародна організація з міграції», Дніпропетровська організація «Промінь». Обидві ці організації співпрацюють з павлоградським клубом «Імпульс».

Коли до нас звертаються переселенці з окупованих територій і зони АТО, ми даємо заповнити спеціальну анкету, в якій вони мають вказати, які речі їм необхідні. Отримали допомогу вже близько 200 чоловік. Люди продовжують іти. Ми збираємо дані та шукаємо спонсорів.

Павлоград.dp.ua: Що потребують переселенці?

Ольга Лупова: Вже три рази до нас передавали допомогу «Міжнародної організації з міграції». Коли була перша хвиля (переселенці з Краматорська, Слов’янська), то вони приїжджали буквально без нічого. Їм треба були одяг, постільна білизна, посуд, памперси, ліки, покривала …

Бувають дуже різні випадки. Тут важливо ставлення людей один до одного. Не можуть пройти повз і лікарі… В першу хвилю переселенців до нас звернулася жінка похилого віку. Вона вибиралася з-під обстрілів через ліс, з собою не було ніяких речей. Цю історію дізнався один із павлоградських лікарів — він сам зібрав і передав жінці все необхідне… Не знаю, чи варто розповідати такі випадки… Якось до нас звернулася жінка з хворою дитиною. Вона плакала, у неї не було навіть грошей на ліки. Педіатр просто дістав з кишені сто гривень і віддав їй.

Багато таких випадків. Важливою є подяка від людей. Вона руйнує пропаганду, яку їм нав’язували, про те, що ми тут налаштовані проти людей зі Сходу.

 

Павлоград.dp.ua: Є серед них ті, хто поводить себе навпаки — так, неначе весь світ йому винен?

Ольга Лупова: На жаль, є і такі випадки. Люди приходять з претензією: «Ви повинні, я десь чув, Вам виділили кошти». Вони мають розуміти, що ми не державна структура, ми співпрацюємо з благодійними фондами. Вони виділяють допомогу в рамках своїх можливостей.

Деякі з переселенців навіть відмовляться від допомоги. Кажуть: «Ми вже отримали її з інших джерел, віддайте речі тому, кому вони більш потрібні»…

Павлоград.dp.ua: Дякуємо за змістовну розмову. Успіхів у Вашій такій нелегкій, але потрібній роботі!

Бесіду вела Таня Волкова