10 тисяч гірників зберуться на всеукраїнський з’їзд, аби не допустити розвалу вугільної галузі

112

На думку гірників, міністр палива та енергетики Демчишин взяв курс на повне знищення вітчизняної вугільної галузі та теплогенерації.

2 квітня в Києві вперше за багато років гірники різних профспілок з різних регіонів країни об’єдналися: вони вимагають не допустити колапсу у вугільній галузі і звинувачують у некомпетентності та неефективності профільне міністерство. Главі відомства шахтарі запропонували написати заяву про відставку.

«Він не знає, як відповісти на наші запитання, він не володіє ситуацією, не здатний вирішувати питання, так що вистачить вести порожні розмови з цією людиною — дайте йому аркуш паперу, нехай пише заяву про звільнення» — заявив Віктор Грек, голова Незалежної профспілки гірників Західного Донбасу.

Проблеми у вугільній галузі глобальні, і їх причина — не в зовнішніх чинниках. Головне, що негативно впливає на вугільників — держава не хоче платити справедливу ціну за видобуте вугілля.

Ціна на вугілля повинна становити 1,5 тис. грн, — сказав Михайло Волинець, голова Незалежної профспілки гірників України. — З Росії завозять вугілля за 2 тис. грн. З ЮАР — ще дорожче. Їм оплачують передоплату, у валюті. Росії, країні-агресору, платять по передоплаті! Так само, як і за електроенергію! І в той же час зупиняють наші шахти та блоки теплоелектростанцій!

1,5 тис. грн — це необхідний мінімум, який дасть можливість платити зарплати і інвестувати в розвиток шахтного виробництва, яке є дуже капіталомістким. Але зараз держава пропонує українським шахтарям ціну всього в 800 грн.

Ціни на вугілля регулюються так: держава викуповує всю вироблену в Україні електроенергію і сама встановлює тариф на неї. Цей тариф зараз настільки низький, що не покриває навіть собівартості виробництва електроенергії. Це означає, що ТЕС не можуть заплатити шахтарям за вугілля справедливу ціну, а лише мінімум, при якому шахти змушені працювати в збиток.

Як підкреслив генеральний директор ДТЕК Максим Тимченко, підвищення тарифів на електроенергію, якого домагаються гірники та енергетики, ні в якому разі не відіб’ється на цінах для споживачів електрики.

Поряд з установкою низького тарифу на електроенергію вітчизняних ТЕС держава в особі держпідприємства «Енергоринок» накопичило перед ними величезний борг — 20 млрд грн. У свою чергу ТЕС серйозно шахтарям заборгували за спожите вугілля.

В результаті сьогодні українські шахти опинилися на межі катастрофи. Якщо приватні підприємства ще знаходять кошти для виплати зарплат, то 20 тис. шахтарів державних шахт вже третій місяць не отримують зарплати і страйкують по всій країні: грошей у них не вистачає не тільки на виплату зарплат, але і на виробництво.

Через це шахти змушені знижувати вироблення вугілля: «Ні лісу, ні палива, ні коштів на закупівлю обладнання, металоконструкцій», — сказав голова профспілки «Червоноармійськвугілля» Олександр Абрамов.

Міністерство палива та енергетики замість пошуку системного вирішення намагається «задобрити» західноукраїнських шахтарів (підприємства державного сектора), перераховуючи невеликі суми грошей, взятих у кредит під держгарантії.

Ще одне питання і шахтарів, і енергетиків до міністра — відсутність енергетичного балансу, який визначає, скільки необхідно Україні вугілля на рік. Без цього розуміння шахтарі не можуть планувати видобуток. В цей же час — уже зараз необхідно починати накопичувати вугілля на наступний опалювальний сезон.

В цю зиму енергетична система витримала тільки тому, що погода сприяла — не було сильних морозів. У наступному сезоні такого везіння може не бути. В результаті наступний опалювальний сезон стане набагато більш проблемним.

При цьому, кажуть гірники, міністра хвилює тільки одне питання.

«Сьогодні ми знову чуємо від міністра, як в грудні і січні, що його цікавить одне питання: скільки шахт треба закрити. — Не дадуть шахтарі закрити жодної шахти, принципово не будемо давати згоди» — заявив голова ПРУП Віктор Турманов і додав, що «це головна вимога шахтарів, чітко озвучена на останніх акціях протесту».

Конструктивного діалогу з міністром знову не вийшло, тому Незалежна профспілка гірників і Профспілка працівників вугільної галузі планують провести в середині «шахтарський з’їзд», для підтримки якого в столицю прибуде близько 10 тисяч шахтарів. До участі в роботі з’їзду запросять Президента і прем’єра, адже знайти спільну мову з державою на рівні профільного міністерства профспілкам не вдається.

Основні вимоги гірників на запланованому в середині квітня з’їзді такі: встановити ціни на вітчизняне вугілля на рівні не менше 1500 грн за тонну, підняти до економічно обґрунтованого рівня тариф для ТЕС (сьогодняшній тариф не покриває навіть половини витрат на закупівлю палива), а також дозволити прямі договори між енергетиками та вугільниками (без посередництва держпідприємства «Вугілля України»).