Близко півсотні чоловік зібрались сьогодні на Соборному майдані Павлограда. Це батьки, дружини, сестри та діти мобілізованих до Збройних Сил України палоградців. Як розповіли самі мітингувальники, вони зібрались із вимогою демобілізації і повернення додому їх рідних. В руках вони тримали гасла : «Демобілізація!», «Поверніть чоловіка», «Поверніть батьків до дітей», «Ні війні».
Дехто був категоричний у своїх вимогах, аби повернули мобілізованого додому і нікуди більше не забирали, бо дітям потрібен батько дома, інші ж вимагали , аби службовцям покращили умови проживання , забезпечили засобами захисту:
– Їм нема де помитись, сплять у наметах, не вистачає бронежилетів, касок. Спали на голих матрасах.
– Обіцяли, що забирають на 45 діб,а уже пройшло 75. Чому немає ротації. Їх потрібно замінити.
– – Обіцяли, що нікуди не відправлятимуть із Дніпропетровської області , а вони на блокпостах у Луганській та Донецькій областях.
– Я сам своєму сину возив вугілля у Черкаське, бо каже, що холодно їм там було.
– Вони самі купують собі одяг, взуття. 4 години сплять, 4 стоять – це навантаження на психіку. Нема ліків.
– Вони втомились, у них страх, вони хочуть додому.
– – Нехай наші хлопці охороняють нас на блокпостах. А то чоловіки зі Слов’янська повтікали на Київ , а наші їх там захищають.
Із мітингувальниками побесідував міський голова Іван Метелиця та військовий комісар Павлограда Роман Господ.
«Багато хто із мобілізованих бувають дома на вихідних. Наказ про демобілізацію може дати лише президент. 20 травня були внесені зміни у законодавство. Якщо при призиві на мобілізаційні пункти ми давали відстрочення тим, у кого 5 і більше дітей, то зараз цю планку знизили до 3-х дітей. Напишіть рапорт на ім’я командира частини, свідоцтво про шлюб та народження дітей. Рішення повинно бути прийняте командиром частини», – говорить Роман Господ.
Мітингувальники не дають йому договорити,звинувачуючи у тому, що їх рідні пішли не добровольцями , а їх викликали повісткою і що ніхто не дивився на стан здоров’я мобілізованих.
– При мобілізаційному пункті присутній лікар. У людей запитують чи маєте скарги. Якщо скарги є , то направляють на обстеження. Якщо нема скарг, він призивається, – відповідає військовий комісар.
«Є ще один момент- це соціальні умови дома. Якщо дуже важко, то теж можемо направляти такі документи і просити. Дайте час новому президенту, все буде відлагоджено. Порошенко сказав, що він хоче до кінця тижня припинити вогонь з української сторони. Для цього йому потрібно закрити кордон. Зараз там кордон відкритий , ідуть танки, техніка. Безпосередньо у зоні АТО приймають участь спецвійська, потім ідуть добровольці , а мобілізовані уже далі на блокпостах . На мобілізацію будуть направлятись тільки добровольці», – намагається заспокоїти людей Іван Метелиця.
Він просить мітингувальників викласти на папері свої конкретні вимоги і оформити звернення у відповідні інстанції. Для цього декілька активістів із числа мітингуючи проходять в кабінет мера. Решта чекають їх біля стін міськвиконкому.
До мітингувальників підходить жінка із візочком , каже, що вона із Краматорська і розповідає, що там стріляє Нацгвардія. Дехто із людей емоційно підхоплює:
– Слухайте, слухайте, що жінка говорить. Я ж говорила, що це свої провокують! Це їм там наверху і американцям все це треба.
– А звідки ви знаєте , що то Нацгвардія?
– Ну, так казали.
– Там зараз важко розібратись хто свій чужий, і звідки хто стріляє.
У кожного своя правда…
Тим часом із приміщення міськвиконкому виходять активісти. Вони повідомляють, що оформили письмово свої вимоги і обіцяють звертатись у вищі інстанції.