Цигарки здорожчають

133

В Україні хочуть оздоровити націю, підвищивши податки на цигарки.

Зокрема, із 1 липня акциз на тютюнові вироби зросте на 25%. Щоправда, чи такий крок оздоровить націю, думки спеціалістів розходяться.

Підвищення вартості цигарок – це найефективніша стратегія по боротьбі із палінням. Вважає керівник проекту «Україна без цигаркового диму» Андрій Скипальський.

«Підвищення акцизів на цигарки – це дуже позитивний крок, котрий призведе до здорожчання тютюнових виробів. Це викличе складності з їх придбанням у підлітків »,- сказав Адндрій Скипальський.

Тим часом, заступник голови координаційної ради за питаннями розвитку підприємництва при Дніпропетровській облдержадміністрації Михайло Крапивко вважає, що підвищення акцизного збору на тютюн сприятиме збільшенню тіньового сегменту даної продукції.

Значне підвищення акцизів на тютюнові вироби призводить до загострення проблеми контрабандної продукції. З’являються цигарки із фальшивими акцизними марками або ж взагалі без них, завезені контрабандою чи виготовлені підпільно.

«Я вважаю, що від законів, котрі забороняють палити та розпивати спиртні напої у громадських місцях, було б більше користі, аніж від підвищення акцизів. Для економіки підвищення акцизного збору на алкоголь та тютюнові вироби означає збільшення тіньового сегменту»,- повідомив Михайло Крапивко.

Лікарі – наркологи відзначають, що робити щось потрібно. Для них будь-які міри, вжиті державою для зниження споживання тютюну – є позитивними. Адже серед причин раку легенів 90% – це паління цигарок. 75% хронічних бронхітів, 25% ішемічної хвороби серця теж викликані цигарками.

«Як показує практика, заходи по боротьбі із палінням мають позитивну дію. Ми відзначаємо, що значно більше людей приходять до нас в диспансер. Якщо декілька років тому із бажанням позбутись шкідливої звички до нас приходило всього лише декілька чоловік в місяць, то зараз 1-2 за день. Люди цікавляться, як їм кинути палити, які методи будуть найбільш дієвими. І ми їм допомагаємо»,- говорить лікар –нарколог обласного наркологічного диспансеру Тетяна Гавриленко.

Такої ж думки і лікар-нарколог Павлоградського наркодиспансеру Роман Пасицельський. Окрім того, він вважає, що найдієвішим способом боротьби із палінням серед підлітків є приклад батьків.

«Якщо дома батько чи мати палить, то дитина, як правило, теж починає палити. Бо скільки б батьки не говорили дитині про шкоду паління, якщо дитина бачить, що батьки палять, то вона не вірить у їх слова»,- каже Роман Пасицельський.

За даними МОЗУ споживання тютюну в Україні за 2013 рік знизилось на 10%. Таким чином, у 2013 році українці викурили на 8 млрд цигарок менше, аніж у 2012 році.