Ціна паспорта

275

Оформити закордонний паспорт за 30 календарних днів і всього за 170 грн. Чи реально це ?

У грудні минулого року чи не усі ЗМІ повідомили приємну звістку – Верховний суд України встановив, що єдиним обов’язковим платежем при оформленні закордонного паспорту за 30 календарних днів – є державне мито в сумі 170 гривень.

Рішенням Верховного суду також визнано, що вимоги Державної міграційної служби про сплату додаткових платежів (оплата послуг та вартості бланка) за оформлення закордонного паспорта – є неправомірними.

Здавалося б , що 3 грудня 2013 року суд останньої інстанції в Україні поставив крапку у цьому питанні. А отже, із 3 грудня кожен службовець ДМС, який зобов’язує громадянина платити додаткові гроші, як мінімум здійснює кримінальне правопорушення відповідно до статей 364 «Зловживання владою або службовим становищем» і 382 «Невиконання рішення суду» Кримінального кодексу України.

Проте, як виявилось, рішення Верховного суду України, залишилось лише на папері.

Насправді ж, як розповіли ті, хто зараз оформляє закордонний паспорт, окрім держмита у розмірі 170 грн., доводиться сплачувати іще 87, 15 грн. за послуги та 120 грн. за бланк. Додати іще до цього комісію банку, де сплачуються кошти, і в цілому виходить, що закордонний паспорт обійдеться у понад 400 грн.

А як же постанова Верховного суду?

В Державній міграційній службі Павлограда пояснюють, що беруть платню за послуги та за бланк не тому , що хочуть покласти гроші собі у кишеню. Зокрема, 87, 15 – беруть за вартість послуг на підставі Постанови КМУ від 4 червня 2007 року №795 та 120 грн. потрібно заплатити за вартість бланка на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року.

На офіційному сайті ДМС  розцінки на отримання закордонного паспорта, після рішення Верховного суду України, не змінилось. Вони залишились такими ж, як і раніше. Виходить, що і для них рішення ВСУ – не є керівництвом до дії.

Що думають з цього приводу правознавці?

Як пояснив керівник павлоградського правового консультативного центру Добродійного фонду «Горіння» Денис Гречко, паспортні столи на місцях керуються нормативними документами вищих органів міграційної служби.

«Не можна сказати, що вони діють неправильно. Ці люди діють за певними інструкціями законодавчої бази. Якщо ж людина вважає, що з неї неправомірно беруть додаткову платню за оформлення закордонного паспорта, то вона може звернутись до суду і суд уже буде вирішувати в кожному конкретному випадку, – каже Денис Гречко.

Щоправда, повідомлення від прес-служби обласної прокуратури дає надію, що ціна у 170 грн. за оформлення закордонного паспорта – то не міф, а реальність.

Прокуратура Дніпропетровської області вимагає припинити стягнення з громадян додаткової плати при оформленні паспортів для виїзду за кордон.

«Прокуратурою Дніпропетровської області встановлено, що Головним управлінням міграційної служби в області при оформленні громадянами України паспортів для виїзду за кордон, окрім державного мита в розмірі 170 грн., незаконно встановлена додаткова плата за оформлення паспорту та видачу бланка в розмірі 87 грн. і 120 грн. відповідно»,- йдеться в повідомленні.

З метою усунення виявлених порушень, прокуратурою області внесено подання на ім’я начальника Головного управління Державної міграційної служби області.

В обласній міграційній службі повідомляють, що Постанова Кабміну №1098 залишається в силі. І міграційна служба, як орган виконавчої влади , зобов’язана її виконувати.

“Нам надійшло подання обласної прокуратури, ми повідомили в Київ, написали лист в Кабмін. Вони обіцяють упродовж трьох днів розібратись. Якщо нам скажуть давати паспорти безкоштовно, то ми будемо їх давати. Але повинен бути підзаконний акт, котрим ми будемо керуватись”, – говорить начальник міграційної служби Дніпропетровської області Анатолій Бабець.

Так що, виходить, що тепер вся надія на Кабмін. Залишається сподіватись, що там приймуть правильне рішення.

Щоправда, скільки часу на це піде невідомо…..