Сьогодні більшість людей проводить у сидячому положенні кілька годин поспіль — ми працюємо за комп’ютером, їздимо в авто, «зависаємо» у смартфонах. Це призводить до хронічних хвороб, зазначає Кіт Діас, фізіолог, доцент Колумбійського університету.
Під час недавнього дослідження було виявлено відносно простий спосіб послабити цей негативний вплив. Достатньо кожні пів години робіть легку п’ятихвилинну прогулянку. Такий основний висновок нового дослідження, яке опубліковано в журналі Medicine & Science in Sports & Exercise.
В дослідженні взяли участь 11 людей, які протягом п’яти днів сиділи по 8 годин у лабораторії.
«Ми протестували кілька різних способів розбавити довге сидіння спокійною ходьбою. Наприклад, в один із днів учасники походжали протягом хвилини кожні пів години. В інший — ходили по п’ять хвилин щогодини. Нашою метою було визначити ту найменшу кількість ходьби, яка б компенсувала шкідливий уплив сидіння на здоров’я. Зокрема, ми вимірювали зміни рівня цукру в крові й артеріального тиску, двох важливих факторів ризику серцево-судинних захворювань», — розповів Кіт Діас.
Вчені з’ясували, що легка п’ятихвилинна прогулянка кожні пів години служила єдиним способом суттєво знизити рівень цукру в крові порівняно з безперервним сидінням протягом усього дня. Зокрема такі прогулянки знижували стрибок цукру в крові після їжі майже на 60%.
Ця стратегія також знизила артеріальний тиск на чотири-п’ять пунктів, порівняно із сидінням протягом усього дня. Але коротші і менш часті прогулянки теж покращували тиск: навіть ходьба протягом однієї хвилини щогодини дозволила дещо знизити його.
Також перерви на ходьбу добре впливали і на психічний стан.